تفاوت اکسل و گوگل شیت

تفاوت اکسل و گوگل شیت

GoogleSheets Excel

صفحات گسترده ارکان جامعه مدرن امروزی هستند. صفحات گسترده برای هرنوع محاسبات، ثبت داده ها، به اشتراک گذاری، یا برای سازمانهای خصوصی و شخصی مفید می باشند. در حال حاضر ما دو نامزد اصلی در دنیای صفحه گسترده داریم: اکسل و گوگل شیت.

ازینها گذشته ما می خواهیم یک نگاه عمیقتری به این دو نرم افزار داشته باشیم تا ضمن مقایسه تفاوت این دو بدانیم کدامیک بهتر است. در نگاه اول متوجه می شویم هر دو از مزایا و معایبی برخوردارند اما فاصله بین اکسل و گوگل شیت روز به روز در حال کاهش است.

در ادامه به تفاوتهای این دو نرم افزار می پردازیم.

 

در ابتدا میخوام تفاوت این دو نرم افزار رو در قالب یک جدول بهتون نشون بدم و سپس برخی از موارد رو شرح خواهم داد.

عملکرد- برنده، اکسل

هنگامی که گوگل شیت برای اولین بار راه اندازی شد، تمایل داشت که پشت اکسل قرار بگیرد تعجبی هم نداشت. اکسل چندین دهه سابقه فعالیت داشته و از مدتها قبل مکررا اسم آن شنیده شده است.

مشکل مایکروسافت این است سرعت پیشرفتش نسبت به گوگل کمتر بوده و طولی نکشید که گوگل عقب ماندگی خودش رو جبران کرد. امروزه عملکرد بین اکسل و گوگل شیت بسیار شبیه هم شده است. هر دو برنامه دارای رابط هایی هستند که به راحتی قابل دسترسی بوده و پایگاه های گسترده ای از دانش و فن آوری ، ابزار و توابع هستند.

هرچند اگر توابع پیشرفته تری نیاز داشته باشید یا با حجم زیادی از داده ها روبرو باشید اکسل انتخاب مناسبتری است اما گوگل شیت هم تاکنون با صفحات، ستون ها و ردیف ها و سلولهای داده بخوبی بهینه سازی شده است. لیکن در نهایت در مقایسه با اکسل ضعیفتر عمل می کند.

لذا اگر می خواهید از در مقابله با حجم زیاد داده از سردرد رهایی یابید و راحت تر بتوانید تحلیل داده ها را انجام دهید اکسل پیروز این میدان است. هرچند اگر فقط شیتهای ساده با داده ها و دستورات کم نیاز داشته باشید گوگل شیت هم به خوبی اکسل میتواند عمل کند.

به اشتراک گذاری- برنده، گوگل شیت

مایکروسافت کار سختی را برای ایجاد یک تجربه به اشتراک گذاری بیشتر برای مجموعه آفیس خود انجام می دهد اما تقریبا اشتراک گذاشتن فایل ها در اکسل نسبت به گوگل شیت کار سخت تریست.

تنظیمات به اشتراک گذاری در گوگل شیت در دسترس بوده و باورنکردنی است. شما کنترل دارید که مشخص کنید چه کسی فایل شما را ببیند؟ چه کسی آن را ویرایش کند؟ چه کسی روی آن نظر دهد؟ همچنین میتوانید دعوت های خاص ارسال کنید یا یک لینک برای اشتراک گذاری فایل ایجاد کنید. همینطور میتوانید صفحات گسترده که برای مشاهده عموم قابل دسترس هستند ایجاد کنید.

هرگونه ویرایش یا نظر ایجاد شده بطور همان زمان دیده می شود و شما به سرعت می توانید ببینید که سلولهای دیگر کاربران چه هستند، همچنین میتوانید تغییرات را با کلیک روی گزینه Last Edit که بالای تولبار است ردیابی کنید.

اکسل اجازه به اشتراک گذاری و همکاری را می دهد اما نه به وسعت گوگل شیت. شما در به اشتراک گذاری فایل از طریق ایمیل به اندازه ای که گوگل شیت به شما اجازه می دهد دستتان باز نیست. اگر از آفیس ۳۶۵ استفاده کنید گزینه های مشابه گوگل شیت برای به اشتراک گذاری فایل با سایر کاربران را خواهید داشت و تقریبا فاصله این دو نرم افزار در به اشتراک گذاری فایل ها بهم نزدیک است اما تا الان گوگل شیت برنده است.

فضای ابری و آپدیت فایلها- برنده، گوگل شیت

یکبار دیگه گوگل شیت بالاتر از اکسل قرار میگیره اما چرا؟ گوگل شیت برخلاف اکسل از ابتدا برمبنای فضای ابری ساخته شد. همه چیز از طریق حساب گوگل شما قابل دسترس هست و شما از طریق گوگل درایو به کلیه فایلهاتون دسترسی دارید.

آپدیت شدن تغییرات فایل ها بسیار ساده هست چون این کار اتوماتیک انجام میشه. اگر یک فایل ایجاد کنید اون فایل به طور اتوماتیک در گوگل درایو شما ذخیره میشه و شما از هرکجا با ورود به حساب گوگل درایو به اون فایل دسترسی خواهید داشت.

اگر از آفیس ۳۶۵ استفاده می کنید شما به همین مقدار امکان آپدیت پذیری فایل ها که در گوگل شیت دارید، دسترسی خواهید داشت اما سایر ورژن های آفیس که روی سیستم نصب می شود نیاز به تنظیمات دارید و این نقطه دیگه ای هست که گوگل شیت جلوتر هست ولی مایکروسافت هم فاصله کمی تا این نقطه داره.

دسترسی آفلاین- برنده، اکسل

دسترسی آفلاین در گوگل شیت هم امکان پذیر است اما دسترسی به فایل هایی که قبلا به صورت آنلاین ایجاد کرده اید سخت خواهد بود. شما لازمه که یک افزونه روی مرورگر خود نصب کنید تا بتونید به صورت آفلاین به گوگل شیت و فایل های ایجاد شده در گوگل شیت دسترسی داشته باشید و نصب افزونه همیشه به درستی عمل نمیکنه در نتیجه از این لحاظ گوگل شیت یک مقدار از اکسل ضعیف تر عمل میکنه.

اگر نیاز به دسترسی آفلاین دارید به طور قطع به شما اکسل را پیشنهاد می کنم. مایکروسافت چندین دهه است که بصورت آفلاین کار میکند و شما میتوانید خروجی کار را در OneDrive به اشتراک گذاشته یا آپدیت کنید.

عملگرها و توابع- برنده، اکسل

گوگل در این قسمت خیلی سریع در حال تلاش برای رسیدن به اکسل است و دائما در حال اضافه کردن توابع جدید می باشد اما اکسل شروع خیلی زودتر و قوی تری داشته است یعنی اکسل دو مزیت نسبت به گوگل شیت دارد.

اول اینکه تعداد فرمولهای موجود در اکسل بسیار بیشتر از گوگل شیت است و اگر نیاز دارید کاری در اکسل انجام دهید احتمالا برای آن فرمولی در اکسل تعریف شده است. اما در گوگل شیت برخی از فرمول های هنوز موجود نیست.

دوم اینکه اسناد و فایلهای آموزشی برای اکسل بسیار بیشتر است چون مدت بسیار زیادی اکسل، صفحه گسترده استاندارد اکثر شرکت ها بوده است و در نتیجه موارد آموزشی رایگان بیشتری برای اکسل موجود است.

هزینه- برنده، گوگل شیت

در این مورد میتونیم با قطعیت بگیم که گوگل شیت کاملا رایگان هست در حالی که برای اکسل نیاز دارید یک بار آن را برای دوره زمانی مشخص خریداری کنید. البته در ایران با توجه به این که کرک های مختلفی برای محصولات آفیس ارائه می شود عموما از این نرم افزار نیز به صورت رایگان استفاده می شود اما اگر بخواهید از آفیس ۳۶۵ که از لحاظ امکانات به گوگل شیت نزدیکتر است استفاده کنید با توجه به آنلاین بودن آن، تاکنون هیچ کرکی (روش شکستن قفل) برای آن ساخته نشده و به نظر نمیرسد که امکان ساخت کرک برای آن وجود داشته باشد. لذا نهایتا اگر یک صفحه گسترده رایگان می خواهید گوگل شیت پیشنهاد بهتری خواهد بود.

خلاصه

به طور خلاصه میخوام بگم در حال حاضر اکسل انتخاب بهتری بوده اما گوگل شیت دائما در حال آپدیت نرم افزار خود بوده و چه به بسا بزودی بتواند از محدودیت های خود را از بین برده و در گردونه رقابت از اکسل جلو بزند. در نتیجه فاصله بین این دو نرم افزار خیلی سریع و مداوما در حال کمتر شدن است هرچند گوگل شیت برای مواردی که نیاز به اشتراک گذاشتن فایل بین همکاران و کار همزمان روی فایل توسط کاربران داریم انتخاب بهتری می باشد.

 

تهیه و تنظیم: محمود بنی اسدی

محمود بنی اسدی (مدیر سایت)

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد حسابداری، ده سال سابقه تدریس اکسل در سطوح مختلف از قبیل فرمول نویسی، ابزارهای هوش تجاری، ترفندها و ... ، نویسنده شش مقاله در سطح ملی و ISI

مطالب مرتبط

1 دیدگاه برای تفاوت اکسل و گوگل شیت

    سامان :

    خیلی عالی بود ممنون ار توضیحاتتون.
    فقط یه مسئله هست و اینکه شاید خیلی ها مثل من اصلا از گوگل شیت استفاده نکرده باشن، اگه توضیحات بیشتر و مثال هایی در فضای گوگل شیت میدادید که ذهن ها آماده تر بشه به نظرم مقایسه هم قابل فهم تر میشد، هر چند این روش هم یه تاکتیک آموزشی میتونه باشه چون حداقل خودم مجبور شدم برم یه جستجو بکنم ببینم اصلا گوگل شیت چیه و چه امکاناتی داره.
    بازم ممنون، امیدوارم توی تمام مراحل زندگیتون موفق باشید، یه جورایی خیلی از چیزایی رو که یاد گرفتم مدیون شما هستم،ایشالا بتونم جبران کنم

نظر: