کپی کردن جمع محدوده انتخاب شده در اکسل

کپی کردن جمع محدوده انتخاب شده در اکسل

copySum

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید پس از انتخاب یک محدوده به جای کپی داده ها جمع محدوده انتخابی را در محل دلخواه خود کپی کنید.

عموما کاری که کاربران اکسل انجام می دهند این است که جمع محدوده انتخابی که در قسمت Status bar نمایش داده می شود را روی کاغذ یادداشت کرده یا به حافظه میسپرند و سپس در سلول مقصد تایپ می کنند. در ادامه می خواهیم یک روش فوق العاده جهت انجام این کار به شیوه کپی پیست کردن ساده اکسل به شما آموزش دهیم.

مراحل کار به صورت زیر است.

۱- کلید Alt+F11  را بزنید تا محیط ویژوال بسیک برایتان باز شود.

۲- در پنجره باز شده گزینه Insert و سپس گزینه Module را انتخاب نمایید.

۳- در صفحه خالی باز شده کدهای زیر را کپی نمایید.

Sub mySum()
Dim MyDataObj As New DataObject
MyDataObj.SetText Application.Sum(Selection)
MyDataObj.PutInClipboard
End Sub

۴- از منوی Tools گزینه References را انتخاب نمایید و در پنجره باز شده تیک گزینه Microsoft Forms 2.0 Object Library را بگذارید و Ok را بزنید. (اگه این گزینه رو پیدا نکردید کلید Browse رو بزنید و فایل fm20.dll رو انتخاب کنید. این فایل معمولا در درایو ویندوز، پوشه System32 هست که با سرچ هم میتونید پیداش کنید.)

۵- پنجره ویژوال بسیک را ببندید.

۶- کلید Alt+F8 را بزنید و گزینه MySum را انتخاب نمایید و گزینه Option را بزنید سپس در پنجره باز شده کلید ترکیبی دلخواه خود را برای کپی جمع محدوده انتخابی وارد نمایید. به عنوان مثال می توانید Shift+x را بزنید تا کلید ترکیبی Ctrl+Shift+X برای کپی جمع یک محدوده برایتان تنظیم شود.

 

پس از طی این مراحل ازین پس به راحتی میتوانید محدوده اعداد دلخواه خود را انتخاب کرده و با زدن کلید های ترکیبی که در مرحله قبل تنظیم کردید جمع آن را به حافظه سیستم بسپرید و سپس با Paste کردن در محل دلخواه جمع آن محدوده را داشته باشید.

 

محمود بنی اسدی (مدیر سایت)

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد حسابداری، ده سال سابقه تدریس اکسل در سطوح مختلف از قبیل فرمول نویسی، ابزارهای هوش تجاری، ترفندها و ... ، نویسنده شش مقاله در سطح ملی و ISI

مطالب مرتبط

نقد و بررسی‌ها

نظر: