وارد کردن اعداد کسری در اکسل

وارد کردن اعداد کسری در اکسل

در حالت عادی در صورت تایپ کردن یک عدد کسری مانند (۲/۳) در اکسل دو حالت رخ می دهد یا اکسل  آن سلول را به عنوان تاریخ می شناسد یا اینکه بصورت یک متن با آن برخورد می کند. در هر دو حالت مقدار واقعی کسر را نداریم و نمی توانیم در محاسبات از آن استفاده کنیم. در این مطلب قصد داریم ابتدا با فرمت اعداد کسری آشنا شویم و بعد یک راه میانبر برای ورود داده های کسری را یاد بگیریم. با ما همراه باشید.

روش اول:

برای وارد کردن یک عدد کسری در یک سلول ابتدا باید فرمت آن سلول را به اعداد کسری تغییر دهیم:

 1. روی سلول مورد نظر راست کلیک کرده و Format Cells را انتخاب کنید. (Ctrl+1  )
 2. از لیست Category: گزینه Fraction  را انتخاب کنید.
 3. در قسمت Type می تواند حالت های مختلف عدد کسری و نحوه نمایش آنرا در کادر Sample مشاهده کنید.

با زدن OK فرمت سلول انتخابی بصورت عدد کسری در آمده و براحتی می توانید عدد کسری را تایپ کنید. با انتخاب سلول حاوی عدد کسری در نوار فرمول مقدار اعشاری آن نمایش داده می شود.

جدول زیر انواع مختلف اعداد کسری و نحوه نمایش آنها در فرمت های مختلف را نشان می دهد. سه ردیف اول به ترتیب اعداد را به نزدیکترین اعداد یک، دو و سه رقمی گرد می کند و بقیه موارد کسر را با مخرج های نمونه نمایش می دهد.

روش دوم:

برای وارد کردن یک عدد مخلوط در یک سلول، یک فاصله بین عدد صحیح و بخش کسری آن قرار دهید. (۵/۴ ۱) و اگر کسر کوچکتر از واحد بود ابتدا عدد صفر بعد فاصله و کسر را وارد کنید(۵/۴ ۰). در غیر اینصورت اکسل عدد را بصورت تاریخ در نظر می گیرد. با مشاهده فرمت این سلول متوجه می شویم که بصورت اتوماتیک حالت Fraction  فعال شده است.

شکل اول زمان ورود عدد و شکل دوم زمان ثبت عدد در سلول را نشان می دهد.

 

                                                                      

اگر بخواهید عدد کسری بصورت اعشار نمایش داده شود کافیست از کادر Format Cells نوع داده را به Number تغییر دهید.

محمد خجسته

مهندس کامپیوتر و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت اجرائی. علاقه مند به دنیای فناوری و اکسل

مطالب مرتبط

1 دیدگاه برای وارد کردن اعداد کسری در اکسل

  سامان ناصح :

  ممنون آقای خجسته، مطلب به ظاهر خیلی ساده ولی خیلی خیلی کاربردی و مهمی رو گفتید، از بخش دوم آموزش خیلی بیشتر خوشم اومد در واقع همزمان هم کسر رو وارد میکنیم هم فرمت سلول رو تغییر میدیم.
  ممنون از شما و آقای بنی اسد.

   محمد خجسته :

   با تشکر از نظر شما دوست گرامی.
   روش دوم در زمان تایپ خیلی کاربردی تره ولی زمانی که اعداد اعشاری تایپ شده باشه برای تبدیل به عدد کسری باید از روش اول استفاده کرد.

  امیرحسین ارجمندی :

  سلام مهندس
  ببخشید من وقتی میخوام لعداد اعشاری رووارد کنم مثلا ۸/۲ وقتی وارد سل میکنم عدد ۴ رو به من میده یعنی اونو بصورت تقسیم در نظر میگیره چه ار نقطه به عنوان اعشاراستفاده کنم چه از حرف اسلش (/) بیزحمت راهنمایی فرمایید

   محمد خجسته :

   با سلام
   اگر می خواهید روی این عدد کسری محاسبات انجام دهید از روش زیر عمل کنید:
   روی سلول مورد نظر کلیک راست کرده، Format Cells را انتخاب کنید. از پنجره باز شده بجای Fraction ، گزینه custom را انتخاب کنید. در قسمت type
   ۲/?
   را بنویسید. برای موارد دیگر باید مخرج را در فرمت بالا تایپ کنید و بجای صورت، علامت سوال بنویسید. اگر صورت و مخرج دو رقمی بود با دو علامت سوال نمایش دهید.مثلا ۱۲/??
   اگر محاسبات برایتان مهم نیست می توانید ابتدای کسر یک ‘ قرار دهید که به عنوان یک متن شناخته شود.
   مثال :
   ۸/۲’

نظر: