یادگیری زبان خارجی در اکسل

یادگیری زبان خارجی در اکسل

فرمت سل

هدف از این پست معرفی ابزاری برای ترجمه متون به زبان های مختلف نیست بلکه در این مطلب ما قصد داریم روشی را بیان کنیم که در آن با استفاده از فرمت سل یا تابع Text سلول تاریخ را طوری تنظیم نمایید که روزهای هفته را به زبان های مختلف برایتان نمایش دهد.

در ادامه خواهیم گفت چگونه این کار قابل انجام است…

این مطلب برای اولین بار بین سایت های فارسی زبان ارائه گردیده و جستجوهای زیاد بنده نشان دهنده این بود که سایت ما اولین ارائه دهنده این آموزش بسیار جالب می باشد.

ابتدا در یک سلول تاریخ میلادی را وارد نمایید.(برای درج تاریخ جاری میلادی میتوانید از تابع Now() استفاده کرده یا با زدن کلید ترکیبی Ctrl+; تاریخ جاری را در سلول انتخاب شده درج نماییم.)

تاریخ میلادی

 

اکنون سلول مورد نظر را انتخاب کرده و پس از کلیک راست روی آن گزینه Format Cells را انتخاب نمایید.(همچنین میتوانید با زدن کلید ترکییبی Ctrl+1 وارد این قسمت شوید)

فرمت سل

 

در پنجره فرمت سل نمایش داده شده در تب Number گزینه Custom را انتخاب کرده و در قسمت سمت راست پنجره در کادر Type عبارت dddd را تایپ نمایید.

 

نمایش روز هفته

حالا فقط یک کار دیگه مونده تا سلول مورد نظرمون نام روز رو به زبان مورد نظرمون نشون بده به عنوان مثال اگر میخواهید روز به زبان فارسی نمایش داده شود می بایست کد را به صورت زیر وارد نمایید.

dddd [$ -0429]

 

نمایش روز فارسی بجای تاریخ

اما حالا میخواهیم روزهای هفته رو به یک زبان دیگه ببینیم، ابتدا فرمتی که در بالا گفته شد رو توضیح میدم که چی هست. فرمت کلی کد به صورت زیر است:

dddd [$ -LCID Hex Code]

LCID Hex Code در حقیقت یک لوکال کد هست که مایکروسافت برای هر کشور در نظر گرفته است. پس در کد فوق فقط کافیه بجای این عبارت کد کشور مورد نظر رو وارد کنید تا روز رو به زبان اون کشور ببینید.

date4

کد کشورهای مختلف رو میتونید در لینک زیر به صورت کامل ببینید.

https://msdn.microsoft.com/en-us/goglobal/bb964664.aspx

 

توجه کنید این کد میتواند بسیار مفید باشد چون وقتی شما فقط dddd رو در کد وارد می نمایید نمایش روز به زبان سیستم شخص استفاده کننده بستگی دارد و اگر در سیستمی زبان دیگری تنظیم شده باشد به همان زبان روز نشان داده میشود اما وقتی ما میخواهیم روز فقط به زبان مورد نظر ما نشان داده شود حتی اگر زبان پیش فرض سیستم شخص دیگر استفاده کننده زبانی غیر از آنچه ما میخواهیم باشد با استفاده از کد فوق میتوانیم مطمئن باشیم که فقط به زبانی که ما میخواهیم نمایش داده خواهد شد.

 

مورد دیگری که میتوان از این کد استفاده کرد در تابع Text می باشد. به این صورت که کد مورد نظر را به صورت زیر درون تابع text قرار می دهیم:

=text(a1,”dddd [$ -0429]”)

  تابع تکست جهت نمایش روز

همچنین اگر کد را به صورت زیر وارد نمایید به جز روز ، ماه مورد نظر نیز به زبان مورد نظر نمایش داده می شود اما فقط این مورد یک محدودیت دارد آن هم اینکه برای زبان فارسی همان ماه میلادی را به زبان فارسی نشان می دهد.

dddd mmmm [$ -0429]

 تابع تکست جهت نمایش روز

حالا بیایید زبان یاد بگیریم:

 

date9 همچنین می توانید فرمت را به صورت زیر نیز تنظیم کنید:

تاریخ/زبانItalianFrenchGreekGermanChineseArabicFarsi
Format celldddd [$ -it-IT]dddd [$ -fr-FR]dddd [$ -el-GR]dddd [$ -de-DE]dddd [$ -zh-CN]dddd [$ -ar-IQ]dddd [$ -fa-IR]

نویسنده: محمود بنی اسدی

محمود بنی اسدی (مدیر سایت)

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد حسابداری، ده سال سابقه تدریس اکسل در سطوح مختلف از قبیل فرمول نویسی، ابزارهای هوش تجاری، ترفندها و ... ، نویسنده شش مقاله در سطح ملی و ISI

مطالب مرتبط

1 دیدگاه برای یادگیری زبان خارجی در اکسل

    negin :

    باسلام,چرا من فرمولی که بالا گفتید رو میزنم همش ارور میده بهم؟
    کلا فرمول ک مینویسم اکسلم ارور میده میشه راهنمایی کتید؟

نظر: