پاسخگویی به سوالات حسابداری توسط کارشناسان خبره

پاسخگویی به سوالات حسابداری توسط کارشناسان خبره

اکسل

پس از استقبال زیاد از مطلب پاسخگویی به سوالات اکسلی مدیریت سایت مطالب کمیاب در حسابداری تصمیم به پاسخگویی به کلیه سوالات حسابداری و مالیاتی با همکاری کارشناسان خبره و باتجربه در زمینه حسابداری، حسابرسی و مالیاتی گرفته است.

ازین پس بازدید کنندگان سایت میتوانند کلیه سوالات خود را فقط در این پست مطرح کرده و پاسخ خود را توسط کارشناسان ما دریافت نمایند.

اسامی کارشناسانی که به سوالات شما پاسخگویی خواهند کرد عبارتند از :

 

 • آقای مهندس ابراهیم قربانی ، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد حسابداری ، مدرس دانشگاه ، حسابرس ، مشاور امور مالی و مالیاتی و مدیر موسسه حسابداری و حسابرسی ، با سابقه و تجربه طولانی در انجام کلیه امور حسابداری و حسابرسی در بجنورد – آدرس ایمیل: ebrahim_ghorbani27@yahoo.com

 

 • آقای مهندس محمدصادق دهقانی ، دانشجوی کارشناسی ارشد حسابداری، حسابرس دیوان محاسبات ، مشاور امور مالی و مالیاتی موسسات و سازمان های دولتی – آدرس ایمیل : msdrphd@yahoo.com

 

محمود بنی اسدی (مدیر سایت)

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد حسابداری، ده سال سابقه تدریس اکسل در سطوح مختلف از قبیل فرمول نویسی، ابزارهای هوش تجاری، ترفندها و ... ، نویسنده شش مقاله در سطح ملی و ISI

مطالب مرتبط

1 دیدگاه برای پاسخگویی به سوالات حسابداری توسط کارشناسان خبره

  نسترن :

  با سلام مجدد
  من نیاز به آموزش انبارداری از اول تا آخرین مراحلش دارم آیا می تونید منو راهنمایی کنید?
  ممنون میشم ازتون

   سلام .
   شماره تماس کارشناس برای ایمیلتان ارسال شد.
   موفق باشید

    محمد جواد :

    با سلام
    (در شرکتی کار میکنم که از لحاظ تولیدی آلاینده شناخته شده به تازدگی در دوره تابستان۹۵)
    حال سوال و مشکل من این است که
    در دوره یک فروشی داشتم که در پایان همان دوره اظهارنامه ارزش افزوده و عملکرد را برای آن رد کردم
    *در دوره۲ چون آلاینده شناخته شد شرکت حق ثبت هیچ گونه فروشی را ثبت نزدم تا مشمول جریمه نشوم
    در همین دوره آن فروشی که در دوره یک داشتم برگشت شد و مانده ام که این برگشت از فروش را چگونه ثبت بزنم که فروش منفی را نشان ندهم؟

     شما با توجه به اینکه کتمان درامد داشتین بخاطر جریمه الایندگی و عدم ثبت فروش در زمان خودش و با توجه به رسالت این سایت بهترین کار ثبت فروش و برگشت فروش در زمان خودش است

   محسن :

   خوب

  فریبا :

  سلام من میخوام یه دفتر خدمات حسابداری بذارم وکارای حسابداری انجام بدم و نمایندگی نرم افزار هلو رو بگیرم لطفا راهنماییم کنید

   سلام.
   تشکیل موسسه یا دفتر حسابداری نیازمند ثبت شرکت و طی کردن مراحل پیچیده آن می باشد که اطلاعات مربوطه را میتوانید از از اداره ثبت شرکتها بگیرید اما راه حل دوم انجام حسابداری شرکتها بدون ثبت موسسه حسابداری میباشد که معمولا اینکار انجام می شود در این حالت شما فقط نیاز به گرفتن یک دفتر برای کارتان، نیروی متخصص و تبلیغات و قرارداد با اشخاص یا شرکت ها جهت انجام کار حسابداری آنان می باشید.همینطور برای گرفتن نمایندگی نرم افزار هلو نیز میتوانید با دفتر این شرکت ارتباط برقرار کنید تا راهنمایی شوید.
   موفق باشید.

   میتونید به کارشناسان ما ایمیل بزنید

  somayeh :

  با سلام
  اگر امکان داره نحوه ثبت مالیات حقوقی را که به دارایی پرداخت کرده ایم را توضیح بدید.. من ثبت پرداخت مالیات حقوق را زده ام اما برای ثبت اولیه که اداره دارایی را بستانکار کردم نمیدونم چه حساب رو باید بدهکار کنم.

  anita :

  من یه سوالمهم دارم اگه میشه کمکم کنید

  anita :

  من یه مغازه شراکتی دارم که ۳ سال پیش همراه با شریکم باز شده من ۳ سال قبل ۳ میلیون و شریکم ۷میلیون گذاشت ک حالا امسال من ۱۲ میلیون اضافه کردم او هم ۲۰میلیون اضافه کرده حالا ه میخوام جدا شم میگه سود پول تو بر اساس ۳میلیونت محاسبه میشه اگه ۱۰۰ میلیون جنس تو مغازه باشه ۱بر ۶ تقسیم میشه ایا حرفشدرستاست میشه راهنماییم کنید که چطوری تقسیم میشه

   سلام.
   سوالتون رو با اطلاعات ناقص مطرح کردید . با این وجود برای شراکتتون یک فایل اکسل تهیه کردم که با وارد کردن اطلاعات لازم میتونید سهمتون رو بفهمید چقدر میشه. نکته این که باید ارزش روز سرمایه خودتون رو قبل از سرمایه گذاری مجدد بدونید. تا میزان بازدهی سرمایه قبل از سرمایه گذاری مجدد به نسبت اولیه تقسیم و مابقی بازدهی به میزان سهم الشرکه در پایان شراکت تقسیم شود.
   موفق باشید

  زینب :

  سلام تفاوت اوراق قرضه و اوراق مشارکت در ایران چیه؟

   تفاوت اوراق قرضه با اوراق مشارکت

   اوراق قرضه اسنادی است که به موجب آن ناشر متعهد می شود مبلغ معینی (بهره سالانه)را در فاصله های زمانی مشخص به دارنده پرداخت کند و اصل مبلغ را در سر رسید بازپرداخت کند.اوراق قرضه یک ابزار بدهی دراز مدت برای تامین مالی است وبا تعهدات مشخّصی همراه است.دارندگان این اوراق برخلاف صاحبان سهام عادی،ادعای مالکیت یا حق رأی در شرکت ندارند و در واقع وام دهندگان به ناشر هستند.آنها پول خود را به ناشر قرض می دهند و در عوض بهره دریافت می کنند و در سر رسید اصل سرمایه خود را پس میگیرند.

   اوراق قرضه با سر رسید مشخص که این متداولترین اوراق قرضه است و فقط یک تاریخ سررسید دارد. نوع دیگر ،اوراق قرضه سریالی است که تاریخ های سر رسید متفاوت برای آن در نظر گرفته می شود.برای مثال ،تاریخ سر رسید یک ورقه قرضه با سر رسید مشخص ۲۰ ساله که در سال ۱۳۷۲منتشر شده است ، سال ۱۳۹۲ است.اگر همان ورقه قرضه به صورت سریالی باشد ممکن است ۲۰تاریخ سررسید سالانه از ۱۳۷۳تا ۱۳۹۲داشته باشد.در هر یک از این سر رسید ها ، نسبتی از مبلغ ورقه قرضه پرداخت می شود.سررسید عاملی برای تمایز بین سند و ورقه قرضه نیز هست. به طور معمول ،سند قرضه با سررسید دو تا ده ساله منتشر می شود در حالی که سر رسید ورقه قرضه بیش از ده سال است.

   ویژگی های اوراق قرضه

   ۱-دارندگان اوراق قرضه در واقع بستانکار شرکت است. او به عنوان بستانکار ، حق دریافت اصل مبلغ اسمی و بهره آن را دارد و حقوق وی در سند قرارداد تعیین شده است. دارندگان اوراق قرضه هیچ گونه مالکیتی در شرکت ندارند و چیزی از بابت سود سهم – که به سهامداران پرداخت میشود-دریافت نمی کنند.

   ۲-اوراق قرضه دارای سر رسید مشخصی است. برخی از اوراق در یک مقطع معین زمانی سر رسید می شوند و برخی دیگر به تدریج سر رسید می شوند.

   ۳-معمولا اوراق قرضه دارای ارزش اسمی مشخصی است.

   ۴-اگر ناشر اوراق قرضه ورشکست شود دارندگان اوراق قرضه در دریافت اصل و فرع سرمایه خود بر صاحبان سهام حق تقدم دارند. اکر شرکتی چند نوع اوراق قرضه منتشر کند،ترتیب اولویت آنها در قرار داد مربوط ، قید میشود.

   ۵-برخی از شرکتها برای ایجاد جذابیت و انگیزه بیشتر در سرمایه گذاران اقدام به انتشار اوراق قرضه با وثیقه می کنند.مثلا ممکن است شرکت،زمین یا ساختمان خود را وثیقه اوراق قرضه قرار دهد.هر چند شرکتهای مشهور و معتبر معمولا اوراق قرضه بدون وثیقه منتشر میکنند.

   ۶-به طور کلی دارندگان اوراق قرضه در زمینه تصمیم گیری شرکت حق رای ندارند،هر چند ممکن است که دارندگان انواع خاصی از اوراق قرضه در مواردی از تصمیم گیریهای شرکت (مثل انتشار و فروش اوراق قرضه های دیگر یا در موارد ادغام شرکت در شرکتهای دیگر)حق رای داشته باشند.البته ،اگر شرکتی شرایط مندرج در قرار داد اوراق قرضه را رعایت نکند ، دارندگان اوراق قرضه میتوانند بر بسیاری از فعالیتهای شرکت اعمال قدرت کنند.

   ۷- اگر اوراق قرضه در قالب عرضه خصوصی به خریدار فروخته شود،فقط ناشر و خریدار،طرفهای قرارداد هستند.ولی اگر اوراق قرضه به طور عمومی به تعداد زیادی از خریداران فروخته شود،غیر از طرفهای قراردادشخص دیگری به عنوان امین به نمایندگی از دارندگان اوراق قرضه بر اجرای تعهدات شرکت نظارت می کند.

   اوراق مشارکت

   پس از پیروزی انقلاب و اجرای عملیات بانکداری اسلامی و به تبع آن ممنوعیت بهره در اقتصاد به دلایل شرعی و مبنای فقه اسلامی، انتشار و داد و ستد اوراق قرضه متوقف شد.اما وجود ابزار دیگری در بازار مالی کشور که عملکردی مشابه اوراق قرضه داشته باشد و بتواند جایگزین آن گردد و در کنترل حجم نقدینگی و مهمتر از آن در تأمین مالی طرح های زیر بنایی و همچنین طرحهای تولیدی و خدماتی از منابع مالی بخش خصوص جامعه موثر باشد ،ضروری به نظر می رسید.

   بنابراین در پی مطالعات نسبتاً گسترده سازمان برنامه و بودجه ،سازمان بورس اوراق بهادار تهران ،بانک مرکزی ،وزارت مسکن و شهر سازی ،در برنامه دوم توسعه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کشور(۱۳۷۸-۱۳۷۴)مسأله استقراض عمومی از طریق انتشار اوراق بهادار به عنوان یک سیاست مالی مطرح شد.در سیاست های کلی برنامه ،انتشار اوراق مشارکت ،اوراق سرمایه گذاری و اوراق مشارکت کوتاه مدت به عنوان یکی از روش های کار آمد سیاست های پولی و مالی مد نظر قرار گرفت.در طول سال های برنامه ، موارد استفاده از اوراق مشارکت گسترش یافت و اموری چون اجرای طرح های بزرگ ساختمانی و تأمین مالی طرح های توسعه موسسات عمومی و خصوصی به اوراق مشارکت مسکن اضافه شد.

   بر اساس قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت مصوب مهر ماه ۱۳۷۶،اوراق مشارکت ،اوراق بهاداری است که با مجوز قانونی خاص یا مجوز بانک مرکزی ،برای تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز به منظور ایجاد ،تکمیل و توسعه طرح های عمرانی –انتفاعی دولت مندرج در قوانین بودجه سالانه کشور یا برای تأمین منابع مالی منظور ایجاد ،تکمیل و توسعه طرح های سود آور تولیدی ، ساختمانی و خدماتی شامل منابع مالی لازم برای تهیه مواد اولیه مورد نیاز واحد تولیدی، توسط دولت،شرکتهای دولتی،شهرداری ها و موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی و موسسات عام المنفعه و شرکتهای وابسته به دستگاه های مذکور،شرکتهای سهامی عام و خاص و شرکتهای تعاونی تولید منتشر می شود و به سرمایه گذارانی که قصد مشارکت در اجرای طرح های یاد شده را دارند از طریق عرضه عمومی واگذار می گردد.

   به اوراق مشارکت سود ثابتی به طور علی الحساب تعلق می گیرد که در مقاطعی از سال پرداخت می شود .سود قطعی اوراق هم،در سر رسید و از محل سود طرح مورد مشارکت و به تناسب قیمت اسمی و مدت زمان سرمایه گذاری در اوراق، تعیین و به دارندگان اوراق مشارکت پرداخت می گردد . چنانچه سود طرح، کمتر از سود علی الحساب پرداخت شده باشد یا طرح زیان ده باشد، دستگاه صادر کننده اوراق مسؤول آن است و سود علی الحساب پرداخت شده، قابل تعدیل یا استرداد نیست . صادرکنندگان اوراق، متعهد پرداخت سود علی الحساب در مواعد مقرر و بازپرداخت اصل مبلغ اوراق در سررسید و سود قطعی آن در فاصله زمانی پنج ماه بعد از سررسید هستند. این تعهدات، در مورد اوراق مشارکت طرح های عمرانی اعم از آن که دولت و یا یکی از دستگاه های اجرایی مجری آن باشند توسط دولت تعهد و تضمین می شود و در مورد اوراق مشارکت منتشر شده توسط دستگاه های عمومی) به استثنای طرح های عمرانی ( یا خصوصی، شخص حقوقی دیگری با عنوان ضامن، تعهدات ناشر را تضمین می کند. در مورد اوراق مشارکت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، این بانک پرداخت اصل و سودهای متعلّقه را در سررسید مقرر، از طریق بانک های عامل تضمین می کند.

   از ویژگی های اوراق مشارکت به عنوان یکی از ابزارهای مهم تأمین مالی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

   ۱-اوراق با نام یا بی نام است،

   ۲- قیمت اسمی مشخصی دارد،

   ۳- سررسید آن مشخص است و به عبارتی مدت معین دارد،

   ۴- بازپرداخت اصل اوراق در سررسید و پرداخت سودعلی الحساب آن در مقاطع معین توسط ناشر، تضمین شده است،

   ۵- خرید و فروش اوراق از طریق شعب منتخب بانک عامل یا از طریق بورس اوراق بهادار(درصورت پذیرش) مجاز است،

   ۶- دارندگان اوراق به نسبت قیمت اسمی و مدت زمان مشارکت در سود حاصل از اجرای طرح های مربوط، سهیم هستند،

   ۷- هر ورقه نشان دهنده میزان قدرالسهم دارنده آن در طرح مورد سرمایه گذاری است،

   ۸- با فروش اوراق مشارکت رابطه وکیل و موکل بین ناشر و خریدار اوراق محقق می شود )در واقع ناشر به وکالت از طرف خریداران اوراق می تواند نسبت به مصرف وجوه حاصل از فروش اوراق به منظور اجرای طرح و خرید و فروش هرگونه کالا، خدمت و دارایی مربوط به طرح اقدام نماید انتقال اوراق به رابطه وکالت خدشه وارد نمی کند و این رابطه تا سررسید اوراق بین ناشر ودارندگان اوراق نافذ و معتبر است،).

   ۹- اوراق مشارکت به عنوان وثیقه طرف های معامله در قراردادهای مربوط به وزارتخانه ها، مؤسسات و شرکت های دولتی، شهردار یها و سایر دستگا ههای اجرایی پذیرفته می شود.

   از مقررات موجود درباره اوراق مشارکت و به ویژه قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت چنین می توان نتیجه گرفت که این اوراق ابزار مالی جدیدی برای جذب پس اندازها و تجهیز منابع مالی و جلب مشارکت مردم در تأمین مالی طرح های عمرانی و زیربنایی دولتی و طرح های سودآور تولیدی، ساختمانی و خدماتی شرکت های دولتی شهرداری ها و مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت های وابسته به آنها و همچنین شرکتهای سهامی عام و خاص و شرکتهای تعاونی تولیدی است.

    رضا :

    سلام، خسته نباشید اگه ممکنه منو راهنمایی کنید، من مبلغ۴۰میلیون تومان اوراق مشارکت طرحهای عمرانی انتفاعی دولت باسود۲۰درصد که دربانک صادرات فروخته میشد خریدم وسررسیدان ابان ماه۹۶است،درضمن روی اوراق مهر غیرقابل بازخرید تاسررسید نهایی خورده است،الان پول لازم شدم ومیخام بفروشم میشه لطفا بگیدکجا میتونم بفروشم وچند درصد از ان کم میشه،توروخدا کمک کنید خیلی فوریه

  پدرام :

  با درود
  بنده با ۲ نفر از دوستانم سال ۸۸ یک شرکت ثبت کردم اما از همان اول آن شرکت را رها کردیم و نه پرونده مالیاتی تشکیل دادیم و نه اظهارنامه و… ما حتی فعالیت اقتصادی و درآمدی هم با آن شرکت نداشیم. بلاخره در سال ۹۲ این شرکت را منحل کردیم. به نظر شما آیا به ما مالیات و جریمه تعلق می گیرد؟؟ لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم
  با سپاس

  معصومه :

  با عرض سلام و خسته نباشید، اگر روال کاری یک کارگاه به این صورت باشد که کارگران در ماه حداقل ۷ روز به خاطر نبودن مواد اولیه تعطیل باشندیا کارکرد روز کمتر از ۷ساعت و ۲۰ دقیقه داشته باشند و کارگران در روزهای دیگر اضافه کاری انجام داده باشند
  کارفرما می تواند ساعت های اضافه کاری روزهای دیگر را به جای کسر کارکرد در روزهای دیگر یا روزهای تعطیلی کارخانه حساب کند و برای روزهایی که کسر کارکرد پرنشود حقوق و مزایا به کارگر تعلق بگیرد لطفا فرمول محاسبه حقوق و مزایا با این شرایط را برایم بنویسید کارگران ما در ماه شاید ۱۰ روز با کارکرد کامل و اضافه کاری کار میکنند بقیه روزها به خاطر نبود مواد اولیه یا کارخانه تعطیل هست یا روزی ۶ ساعت کار میکنند و خواستار دریافت اضافه کاری هستند در صورتی که طبق روال کارخانه وضعیت ما تا پایان سال به همین ترتیب خواهد بود و حقوق و دستمزد تلف شده ای که به کارگر خواهیم داد بسیار زیاد خواهد بود جواب را در صورت امکان به ایمیل من ارسال کنید با تشکر فراوان از لطف و راهنمایی شما.

   سلام.
   مبنای کارکرد در قانون کار حداکثر ۴۴ ساعت در نظر گرفته شده. به کلمه حداکثر دقت کنید.یعنی اگر کارگاهی به هردلیلی کمتر از این ساعت مبنای کارکرد قراردهد از لحاظ قانون کار بلامانع است. و اینکه اضافه کار کارگران رو بگذاریم جای تعطیلی اجباری آنان اصلا صحیح نیست.
   قانونا اگر تعطیلی شرکت با توافق کارگر باشه میشه مرخصی بدون حقوق برای روزهای اضافه تعطیلی در نظر گرفت. اما ساعات اضافه کار باید برای کارگر محاسبه شود

  toolsmarket :

  با سلام من برای چندمین بار سوال بی جواب خودم رو مطرح میکنم

  بدهکار یا بستانکار بودن حساب جاری شرکا چه تاثیری در سود و زیان دارد؟چرا برداشتهای شخصی مالک(با فرض اینکه فقط ۱نفر بوده بدون هیچ شریکی)از حساب سود کسر نمیگردد؟

   جاری شرکا در صورت بستانکار بودن یک بدهی بوده و در صورت بدهکار بودن به منزله یک حساب دریافتنی می باشد لیکن این دو حساب هیچ کدام تاثیری بر سود و زیان ندارند.

  مهسا :

  سلام مرسی از وب سایت خوبتون. من با حسابداری آشنایی دارم و اصولش رو میدونم. اما تا حالا به صورت حرفه ای با نرم افزار کار نکردم. یک جا منو استخدام کردن که کارهای حسابداری رو هم باید انجام بدم. یه ذره استرس دارم. شرکت هم تازه تاسیس هستش و تا بحال حسابدار نداشته که بتونم ازش راهنمایی بگیرم. میخواستم راهنماییم کنید که اولین اقدامم باید چی باشه. چه مدارک و اسنادی رو باید برای ثبت تو نرم افزارحسابداری ازشون بخوام. ممنون

   ابراهیم قربانی:
   تمام هزینه ها درامدها و خرید و فروش ها و هر عملیاتی که منجر به درامد یا هزینه یا خرید داریی و یا فروش مستند به اسناد و مدارک باشد به ترتیب تاریخ وقع باید ثبت گردد.

  samira :

  سلام. وقت بخیر.ببخشید هزینه حسابرسی و هزینه طراحی جعبه محصولات تو چه حسابایی باید ثبت بشه؟

  پونه رستمی :

  سلام واحترام
  درمورد شماره متمرکز بیمه تامین اجتماعی اطلاع دارید؟
  من محل کارم عوض شده ویک شماره متمرکز علاوه برشماره بیمه قبلی بمن دادشده
  باتشکر

  علی :

  سلام …
  درباره سند افتتاحیه یه سوال داشتم !!!
  سند افتتاحیه در سال های قبل توسط یک حسابدار دیگه بوده اشتباه هست و تراز مالی نمیخونه و الان هیچ سندی از آن سال نیست و فقط سند افتتاحیه هست چیکار باید کرد ؟ ( حسابداری هلو ) …!!!

   سلام.
   اولا باید ببینید که وضعیت رسیدگی مالیاتی دفاتر به چه صورت هست؟ تأیید شده؟ علی الراس شده؟ یا اصلا دفاتر قانونی نوشته شده یا خیر؟ صرف نظر از موارد قانونی به طور معمول شما باید بررسی کنید که اطلاعات سند افتتاحیه تا چه حد قابل اطمینان است و موارد قابل اطمینان را در سند افتتاحیه وارد کرده و سایر مواردی که احتمال اشتباه آن است بر اساس سایر اسناد و مدارک و یا احتمالا بررسی فیزیکی و … مبالغ صحیح را برای افتتاحیه وارد کرده و بقیه گردش های مالی و ثبت ها را از ابتدای سال جاری به درستی وارد نمایید.
   اما در صورتی که بخواهید کار قانونمند انجام دهید و شرکت مشمول مالیات باشد بستگی به سوالات مطرح شده دارد…

  نازنیین :

  سلام یه سوال سخت از کارشناسان دارم
  من در شرکتی مشغول به کار شدم که سال۹۴ زیان ده بوده اند ولی سال ۹۳ سود ده بوده اند با این حال در سال ۹۳ اندوخته در اظهارنامه ثبت نکرده اند ولی در ۹۴ با اینکه زیان داشته اند معادل ۱۰ درصد سرمایه اندوخته در اظهارنامه ثبت نموده اند خب آیا راهکاری هست که بتونم ثبتی بزنم که هم اندوخته به عنوان سند صلاحی گذشته ثبت بشه و هم زیان اظهارنامه تغییری نکنه؟ آیا روشی برای تهاتر هست

  marjan1371 :

  با سلام خدمت شما دوست عزیز.یک سوال داشتم درمورد تبصره۹ ماده۵۳ قانون مالیات های مستقیم.در چند روز اخیر یک برگت مالیاتی به شرکت ما فرستاده شده به مبلغ۸۰۰هزارتومن.که مطمئنا در مورد مالیات اجاره هست.و اینکه مربوط به سال مالی۹۳ حال سوال من اینه ک وظیفه پرداخت این مالیات برعهده مالک می باشد یا اینکه شرکت باید دنبال کاراش بیوفتهو اینکه شرکت در سال۹۳ فعالیتی نداشته اما اجاره دوماه اخر۹۳ پرداخت شده.حالا با این تفاصیر وضعیت چجوریه و اینکه اگر یک توضیحی ب زبان ساده در مورد این مالیات ب من بدید ممنون میشم

   وظیفه پرداخت مالیات بر اجاره برعهده مستاجر است البته کسر از موجر یعنی شما ،در زمان پرداخت اجاره باید مالیات اجاره را از موجر کسر و به حساب سازمان واریز میکردین در هر صورت شما باید پیگیر باشید

  سپیده :

  سلام من قراره حسابداری یه شرکت و ازصفر راه بندازم واین شرکت کلا تازه تاسیسه.اما سوال برام پیش اومده (۱)من سرمایه اول دوره رو چجوری واردنرم افزارکنم .نرم افزارهم هلو هستش . (۲)بعد این شرکت دستگاهایی دارن مث جرثقیل ودستگاه برش و …. که توی کارگاه ازش استفاده میشه این به چه صورت باید وارد اول دوره بشه؟(۳)اینااومدن هزینه هایی انجام دادن مث ساختن ساختمون اداری وخرید ملزومات اداری و خرید کامپیوترومیزو…. این روهم میخوام جزو اول دوره واردبشه
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنیدکه این۳مرحله چجوری ثبت میشه برای اول دوره

  بهار :

  سلام
  من میخوام یک شرکت تولیدی رو حسابداری کنم این شرکت اطلاعات دفتری داشته و الان تصمیم گرفته سیستمی بشه میخواستم اگه ممکنه برام توضیح بدین بعد از ثبت کالاها و سند افتتاحیه و …. چطوری اقلامی که تولید میشه رو ثبت کنم که تعداد تولیدو بدست بیارم واسه هرکالایی باید یک کالای درجریان ساخت ایجاد کنم یا نه ؟ با تشکر فراوان

   سلام بستگی به نرم افزار در حال استفاده دارد اگر نرم افزار تون تولید باشه و بهای تمام شده داشه باشد خود نرم افزار با زدین ثبتهای خرید مواد دستمزدو و …… بهای تمام شده کالا را بدست می اورد در غیر اینصورت باید دستی منظورم اکسل و یا دیگر نرم افزار ها برای بدست اوردن بهای تمام شده استفاده کنید

  سلام
  سوال مهم و کاربردی
  من تازه با اصول حسابداری و روش های ثبت دفتری آشنا شدم. الان باید حسابداری یه بازرگانی رو به عهده بگیرم که کارش خرید و فروش محصولات خشکبار کشاورزی مثل آلو هست.
  این واحد علاوه بر خرید محصول خدماتی مثل سورت و بسته بندی هم روی محصول انجام میده و بعد اون رو می فروشه. طبعا در هنگام سورت بخشی از محصول به عنوان پس خورده جدا میشه که باید با قیمت کم تری بفروش برسه .
  من تا الان لیست کامل مطالبات ، بدهی ها ، موجودی انبار ، موجودی بانک و دارایی ها رو جمع کردم. با این اطلاعات سرمایه فعلی رو هم می تونم به دست بیارم. اما سوال؟
  ۱- من برای یک همچین شرکتی چه فهرست حسابی تهیه کنم؟
  ۲- از روش ادواری استفاده کنم یا دائمی ؟ با توجه به اینکه اطلاع از موجودی کالا برای واحد مهمه.
  ۳- میشه یه مقاله بروز در مورد روش ثبت دائمی معرفی کنین.
  ۴-با توجه به هزینه هایی که از زمان خرید کالا تا زمان فروش (سورت و بسته بندی) محقق میشه ، آیا باید حسابداری تولیدی رو روی این واحد پیاده کنم؟
  ۵-اگه یه مقاله ای در مورد چگونگی حسابداری واحد هایی که تا کنون حسابداری نداشتن و تازه میخولن این کارو انجام بدن معرفی کنین ممنون میشم
  موفق باشین

   ۱ فهرست حسابهای دایمی و موقت ۲ چون خرید و فروش انجام میدهید بهتره ادواری باشه ۳ مقاله رو میتونید با جستجو در اینترنت پیدا کنید ۴ خیر بازرگانی ۵ همچین مقاله ای ندیدم تاحالا میتونید جستجو کنید.

  مریم مقدس :

  باسلام
  لطفا بفرمایید ثبت حسابداری ضمانتنامه بانکی که به اجرا گذاشته شده است و بانک مبلغ بدهی را به ذینفع پرداخت کرده است در دفاتر شرکتی که بدهی مربوط به آن بوده چه میشود

   ابراهیم قربانی :
   سلام باید مشخص شود بانک از محل وثیقه مبلغ را به ذینفع پرداخت کرده است یا از محل پرداختی خود شرکت که معمولا از محل پرداختی خود شرکت می باشد که ثبتهای ان به شرح ذیل می باشد

   در دفاتر شرکت: تمام حسابهای انتظامی به اینصورت برعکس می شوند طرف حساب انتظامی بد حساب انتظامی بس و اگر ضمانت نامه شرکت در مناقصه باشد: هزینه شرکت در مناقصه بد بانک بس

  مهناز :

  باسلام و عرض ادب و احترام
  ببخشید بنده یک سوال داشتم خواهش میکنم راهنماییم کنید سپاسگذارم
  میخواستم بدونم کسی که نصف سال یعنی شش ماه اول سال رو نیمه وقت در یک شرکت خصوص مشغول بوده و پنج ماه آخرسال رو تمام وقت در همان شرکت مشغول بکار بوده محاسبه عیدی و پاداش و سنواتش به چه صورته ؟

   عیدی و سنوات و پاداش بر مبنای میزان کارکرد محاسبه میشه و طبیعتا اگر یک فرد به صورت نیمه وقت در شرکتی شاغل باشه به همون میزان مشمول عیدی و سنوات خواهد شد. میتونید برمبنای ساعت کارکرد حساب کنید.

  ابوالقاسم مستقیمی :

  سلام ما در شرکت تعاونی توسعه شهرستان دو پروژه با سهامدار مختلف در هر پروژه داریم پروژه شماره یک ما سرمایه گذاری در یک کارخانه سیمان است که سهام آن توسط شرکت تعاونی به مردم فروخته شده ولی در کارخانه سیمان فقط شرکت تعاونی به عنوان سهامدار شناخته می شود کارخانه سودی را هر سال می پردازد که این سود مختص مردم است که سهام جزیی به وسیله شرکت تعاونی خریده اند و در واقع این پول از کارخانه به شرکت داده می شود تا شرکت تعاونی بین سهامداران تقسیم کند و در واقع امانت است روش حسابداری چیست چون حسابدار به عنوان درآمد شرکت عمل می کند

  شقایق :

  در مورد حسابهای انتظامی هنگام بستن حسابها چه باید کرد؟

  سید حسن :

  سلام
  احتراما اجاره جرثقیل رو میشه توی چه سرفصل حسابداری گردش داد.
  ممنون

   سلام.
   اگه شما اجاره دادین و کار شرکت اجاره دادن جرثقیل هست میشه درآمد علمیاتی اگه اجاره دادین و جزو عملیات اصلی شرکت نیست میشه درآمد غیر عملیاتی…
   اگه شما اجاره کردین هم همین حالت قبل رو داره با این تفاوت که میره به حساب هزینه.

  SARA :

  سلام
  ببخشید من هزینه اجاره را در اظهارنامه مالیاتی در قسمت هزینه عمومی و اداری زدم. موردی داره؟

  داوود :

  ۱ ثبت بابت هزینه رهن؟

  Ali :

  جواب این مسئلرو میخواستم:
  شرکت بازرگانی داراب در سال ۱۳۸۸ فعالیت خودرا اغاز نمود
  و هرسال ۶۵ درصد از کل فروش را ب ذخیره مطالبات مشکوک الوصول اختصاص میداد
  ۱۳۸۸/۱۱/۸ .۱۶۰۰۰ ریال از طلب اقای رشیدی سوخت شد
  کل درامد فروش ۸۰۰۰۰۰۰
  اطلاعات مربوط ب سال ۱۳۸۹
  ۱۳۸۹/۵/۴ وصول طلب از اقای رشیدی ب مبلغ ۱۶۰۰۰ ریال ک در سال قبل سوخت شد از حسابها دریافت و حذف شد
  ۸۹/۶/۳۱ وصول ۲۰ درصد از وصول اقای سعیدی و حذف بقیه ان از حسابها بدلیل ورشکستگی (کل طلب اقای سعیدی ۱۲۵۰۰۰ ریال میباشد)
  ۸۹/۷/۱۸ بدهی اقای محمدی ب مبلغ۷۳۲۵۰ کاملا سوخت شد
  ۸۹/۱۲/۱۲ بازیافت و وصول۳۵۰۰۰ ریال از مطالبات سوخت شده اقای محمدی
  جمع درامد کل در پایان سال ۸۹؛ ۱۲۰۰۰۰۰۰ میباشد

  reza :

  سلام یه سئوال داشتم

  مدیر یه کارخانه با مدیر فروشش توافق میکنند هر سال از سود کل کارخانه یه درصدی به مدیر فروش پرداخت کنه

  مدیر کارخانه هر سالی یا دو سال در میان به بازسازی و تعمیرات ساختمان و بنا و ساختن بنای فلزی در داخل مجموعه برای انبار مواد اولیه ساختن و حال مدیر فروش به این قضیه شاکی شده چون این همه هزینه رو کسر کردیم تا سود خالص شناسائی بشه

  نظر شما باتوجه به توافق صورت گرفته و استاندارد حسابداری چیه ؟؟

   سلام.
   در صورتی که تعمیرات اساسی باشد باید به حساب دارایی ها منظور شود و در نتیجه سود و زیان را تحت تأثیر قرار نمیدهد اما اگر تعمیرات جزیی بوده و مرتبط با عملیات اصلی شرکت باشد به هزینه منظور میشود و در این خصوص مدیر فروش نمیتواند ادعایی داشته باشد.
   لیکن در هر صورت ملاک توافق اولیه می باشد و اگر توافقی در این خصوص نشده و هزینه های تعمیرات هم خارج از عرف نباشد مشکلی از نظر حسابداری نداره.

  مهدیه :

  سلام روزتون بخیر
  می بخشید میشه خواهشا به سوال من پاسخ بدید
  من مبلغ ۲۵۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال پرداخت کردم و برای مثال ۱۰.۰۰۰ دلار دریافت نمودم و الان این پول را برای آمریکا حواله کردم برای خرید اقلام میشه لطفا سند این مورد را برای من تضیح بدید؟

   سلام.
   سند شما ریالی ثبت میشه در صورتی که جنس هنوز نرسیده میشه پیش پرداخت بدهکار و بانک بستانکار به مبلغ ۲۵۰میلیون ، بعد از اینکه جنس وارد انبار شد موجودی کالا بدهکار میشه و پیش پرداخت بستانکار (روش دائمی)

  محمد :

  سلام
  شرکت ما یه طرف حساب داره که ازشون خرید انجام میدیم.یکبار خدمات جرثقیل واسه همین طرف حساب انجام دادیم به مبلغ ۳۵۰۰۰۰۰۰ ریال و این در صورتی است که صاحب شرکت هرگاه صندوق یا بانک دچار کسری موجودی بشه مبلغ کسری رو واریز میکنه و من هم به همون مقدار حسابشو بستانکار میکنم.حالا این مبلغ ۳۵۰۰۰۰۰۰ ریال از فاکتور خرید کسر شده و مابقی با طرف حساب تسویه شده.حالا این ثبت سند باید چجوری تنظیم بشه تا بتونم حساب صاحب فروشگاه رو به همین مبلغ بدهکار کنم.منظورم حسابهای درگیر با این سند هستش.
  لطفا اساتید کمک کنن

   برای حساب صاحب شرکت میتونید از جاری شرکا استفاده کنید ولی اخیرا با توجه به حساسیتهایی که روی این حساب هست بهتره حساب بستانکاران غیر تجاری با تفصیل شخص مورد نظر ایجاد کنید و مواردی که صاحب فروشگاه آورده داره رو در این حساب ثبت کنید.
   اما در خصوص خدماتی که انجام دادید ثبت خرید ها جداگانه انجام میشه و ثبت خدمات شما جدا و در نهایت موقع تسویه این دو رو میتونید باهم تهاتر کنید.مثال:
   موقع خرید: با فرض اینکه اون هم خدمات انجام میده برای شما (حساب هزینه مورد نظر/بدهکار و حسابهای پرداختنی-شرکت مورد نظر/بستانکار)
   موقع انجام خدمات: (حسابهای دریافتنی-شرکت مورد نظر/بدهکار و حساب درآمد عملیاتی /بستانکار)
   موقع تسویه حساب: (حساب پرداختنی-شرکت مورد نظر/بدهکار و حساب دریافتنی شرکت مورد نظر/بستانکار و مابالتفاوت هم حساب بانک/بستانکار)

  مرضیه :

  سلام من یه سوال دارم اگربخواهیم حساب‌های دفتری روسیستمی کنیم مثلافرض کنیدقصدداریم اطلاعات دفتری سه سال رو سیستمی کنیم میشه ازسال آخر یاسال دوم شروع به وارد کردن ازاطلاعات کنیم یالزوما باید از ابتدا وارد کنیم خیلی برامون مهمه که حتما اطلاعات سیستمی بشن همه ی اطلاعات وحسابها…
  ممنون

   سلام.
   اصولا شما لازم نیست همه اطلاعات مثل هزینه ها رو از ابتدا وارد کنید و فقط یک افتتاحیه ثبت میکنید و اطلاعات حسابهای دائمی رو ثبت میکنید و ادامه ماجرا. اما اگر هدفتون از ورود اطلاعات گزارش گیری هزینه ها برای سالهای قبل هم هست در اون صورت باید اون موارد رو هم وارد کنید.
   ولی به نظر من طبق اصل هزینه و منفعت لزومی نداره و همون افتتاحیه و شروع از سال جاری کفایت میکنه.

  محمد :

  لطفا اگه کسی میدونه کمک کنه

  Sd :

  سلام
  استخدام یه کارگر با حقوق ۵٠٠٠٠٠٠در تاریخ ١٢/١٢ثبتش چی میشه نگفته که حقوقش پرداخت شده یا نه

نظر: