تابع ناشناخته و پنهان Evaluate

تابع ناشناخته و پنهان Evaluate

در این آموزش میخوام بهتون نشون بدم اگر محاسباتی را درون یک سلول وارد کردید و نتیجه آن را در سلول دیگر میخواهید ببینید چطور بدون افزونه یا وی بی ای و به کمک یک تابع پنهان در اکسل این کار را انجام دهید.

 

اگر محاسباتی را درون یک سلول بنویسید هیچ یک از توابع اصلی اکسل نمیتواند نتیجه آن را در یک سلول دیگر به شما نمایش دهد و در نتیجه نیاز به استفاده از یک تابع مخفی اکسل به نام Evaluate داریم.

 

این تابع را نمیتوانید مستقیما در صفحه اکسل وارد کنید و برای استفاده از آن باید در تب Formula و قسمت Name Manager یک نام تعریف کرده و در قسمت Refer to فرمول را تایپ کنید و به سلولی که درون آن فرمول شما نوشته شده است ارجاع دهید.

 

مراحل انجام کار به صورت زیر می باشد.

 

  1. ۱- انتخاب سلول مجاور سلولی که فرمول درون آن نوشته شده.
  2. ۲- تب Formula گزینه Define Name
  3. 3- در قسمت Name نام دلخواه خود را بدون اسپیس وارد کنید.
  4. ۴- در قسمت Refer to تابع Evaluate را نوشته و بعد از باز کردن پرانتز سلول حاوی فرمول خود را انتخاب کنید و سپس سه بار کلید F4 را بزنید تا از حالت مطلق خارج شود.

حالا می توانید خیلی راحت سلول مجاور سلولی که حاوی فرمول است را انتخاب کرده و نامی که در قسمت قبل وارد کردید را بعد از علامت مساوی تایپ کنید. (دقت کنید بعد از تایپ نام باید سلول حاوی فرمول هایلایت شود).

این تابع کاربردهای فراوانی دارد که ضمن مشاهده آموزش کامل آن در ویدیوی زیر میتوانید یکی از کاربردهای بسیار جالب آن را مشاهده نمایید.

 

محمود بنی اسدی (مدیر سایت)

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد حسابداری مسلط به نرم افزارهای آفیس مخصوصا ورد و اکسل ، مدرس اکسل و نویسنده شش مقاله در سطح ملی و ISI، آشنا به نرم افزارهای مالی *** آیدی جهت ارتباط از طریق واتساپ و لاین : baniasadi67 ***

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: